İyi Espresso Yapmanın Püf Noktaları

tıklaİşletmelerimizde içecek hazırlama kısmında hazırladığımız içeceklerin birçoğu espresso kullanılarak hazırlanır. Espressomuz ve diğer içeceklerimizin doğru olması için kahvemizin kusursuz ve standartlara uygun olması lazım.
Öncelikle kusursuz bir espressonun, kullandığımız ekipmanlar ve makinaların kalitesi sayesinde daha da doğru olacağını aklınızdan çıkarmayın.
Bu, grinder’dan (öğütücü) başlar, tamper ile devam eder sonrasında espresso makinası ile son bulur.
kahve değirmeni
Öğütücünüz ne kadar kaliteli olursa, öğütülen kahve tanelerinin boyutları birbiri ile benzer olacak ve espressonuz akarken bazen hızlanıp seyrekleşmeyecek. Sonrasında sıkıştırma işlemi, yani porta filtremize (kaşığımıza) aldığımız kahveyi templeme (sıkıştırma) işlemi. Bu işlemi de demir tamper kullanmanızı tavsiye ederim . Pilastik temper kullanmamakta fayda var. Çünkü metal ile daha doğru neticeler alınıyor.
Tamperimiz ile kahvemize uygulayacağımız yaklaşık 15 kg basınç ile sıkıştırdıktan sonra kahve makinamızın grup kafalarını temizlemek için flaşlama dediğimiz işlem, yani suyu boşa akıtılması lazım. 1-2 saniye kadar. Sonra porta filtremizi makinamıza yerleştirip iyice sıkıştırıyoruz. Ve hemen düğmemize basarak işlemi başlatıyoruz. Ve kahve makinası p bar basınçla kahveye sıcak su basacak. Bu süreçte aynı anda kronometremizinde düğmesine basıyoruz. Kusursuz bir espresso yapabilmemiz için zaman önemli. 24-30 saniye arasında 30 ila 32 ml kahve almamız gerekiyor. Şayet bu unsurlara uyuyorsa o zaman kahvemiz daha fazla oku standart bir espressodur.
espresso makinesi
Fakat 24 saniyeden erken akmışsa 30 ml espressomuz, tam demlenmedi demektir. Yavan bir tat alırız. 30 saniyeden daha geç olmuşsa bu sefer acı bir tat alırız. Bunların çeşitli nedenleri vardır.
24 saniyeden erken dolduysa
• Sıkıştırma işlemini olması gerektiği gibi yapamadık demektir.
• Kahve makinamızın basınç değeri yüksektir.
• Ya da öğütücümüz kalın öğütüyordur.

Otuz saniyeden sonra dolduysa
• Sıkıştırma işlemini standart yapamadık demektir.
• Kahve makinamızın basıncı düşüktür.
• Ya da öğütücümüz ince öğütüyordur.
Hataları Çözme
Öncelikle kahve makinamızın 9 bar basınç uyguladığından emin olun. Şayet 9 bar basınçtan düşük veya yüksek basınç uyguluyorsa, satıcınızdan destek isteyin. Basınçtan emin olduktan sonra düzgün sıkıştırma çok önemli. 15 kg basınç uygulayacak şekilde elinizi alıştırın. Bu işlemden de şüpheniz yoksa öğütücü kontrolü yaparak doğru akışı gerçekleştirebilirsiniz.
Eğer grinder kahveyi kalın öğütüyorsa, inceltip tüm işlemleri baştan kronometre ile tekrar yapın. Doğru ayarı tutturana kadar. Öğütücü markasına ve çeşidine göre ayar yerleri değişiklik gösterir.
Şayet öğütücünüz ince öğütüyorsa da ayar yerinden düzeltin. Bu işlemleri denemekten korkmayın bir barista’nın bilmesi gereken konuların en başında gelir. Çünkü çekirdek değişikliği olsun ortam şartları olsun öğütücü ayarını sık sık ayarlamak lazım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *